Gavimas – tai duomenų perdavimas iš interneto į jūsų įrenginį. Trumpinys „Mbps“ arba “Mb/s” nurodo duomenų perdavimo spartą megabitais per sekundę. Jei siūlomas interneto planas yra „iki 100 Mbps“, šis skaičius paprastai reiškia didžiausią galimą duomenų gavimo spartą. Jūsų interneto paslaugų teikėjo sąlygose dažnai nurodoma daug mažesnė minimali garantuota duomenų perdavimo sparta, o paprastai siūloma sparta nurodo bendrąją duomenų perdavimo spartą t. y. įskaitant papildomus duomenis, perduodamus dėl naudojamo tinklo protokolo. Įrankiu matuok.lt skaičiuojant duomenų gavimo spartą įvertinama, kiek duomenų buvo perduota, atmetant duomenų perdavimui naudojamus protokolo duomenis. Matavimo ataskaitoje pateikiama duomenų perdavimo sparta yra maždaug 10% mažesnė nei bendroji jūsų interneto ryšio duomenų perdavimo sparta.
Siuntimas – tai duomenų perdavimas iš jūsų įrenginio į internetą. Įkėlimo duomenų perdavimo sparta dažniausiai nėra akcentuojama reklaminėje medžiagoje ir paprastai yra daug mažesnė nei gavimo sparta. Tačiau šis parametras yra svarbus sparčiam interneto ryšiui kartu su gavimo sparta, nes interneto ryšys visada vyksta abiem kryptimis. Įkėlimo sparta yra ypač svarbi, jei norite siųsti nuotraukas, naudoti failų dalijimosi technologijas arba rengti vaizdo konferencijas.
Delsos rodiklis Ping parodo laiką, per kurį nedidelis duomenų paketas perduodamas iš jūsų įrenginio į serverį internete ir grįžta atgal į jūsų įrenginį. Ping rodiklis matuojamas milisekundėmis (ms). Delsa yra labai svarbi internetiniuose žaidimuose, videokonferencijoms, balso pokabiams, tačiau ji taip pat daro įtaką ir paprastai naršant internete. Delsą stipriai lemia tiek jūsų naudojama interneto prieigos technologija, tiek jos apkrovos lygis. Atkreipkite dėmesį, kad Ping rodiklis nurodo delsą abiem kryptimis (kitaip vadinamą kelionės pirmyn ir grįžimo atgal vėlavimu), kuri yra svarbi naudojantis internetu. Jei jungiatės prie labai toli esančių serverių, perdavimo maršruto ilgis taip pat turi didelės įtakos Ping rodikliui (pvz., apie 280 ms jungiantis su Japonija). Spartūs interneto ryšiai (optinis pluoštas) turi mažesnį nei 2 ms , lėti ryšiai gali turėti daugiau nei 50 ms Ping rodiklį (pvz., 3G prieiga); paprastai Ping svyruoja nuo 5 iki 30 ms.
Kuo stipresnis signalas, kurį jūsų įrenginys gauna iš bazinės stoties (arba WiFi (WLAN) prieigos taško), tuo spartesnis ir stabilesnis yra interneto ryšys. Jei jūsų mobilusis telefonas yra prie atviro lango ar lauke, signalas paprastai būna geresnis nei pastato viduje. Naudojant WiFi (WLAN) ryšį, svarbu, kad tarp WiFi (WLAN) prieigos taško ir jūsų įrenginio (pvz., planšetės) būtų kuo mažiau kliūčių (pvz., sienų), kad signalas būtų geras.
Signalo stiprumas (dBm) matuojamas neigiamais skaičiais. Kuo didesnė išmatuota vertė (t. y. kuo arčiau nulio), tuo stipresnis signalas. Pavyzdžiui, -50 dBm reikšmė rodo labai stiprų signalą, o -113 dBm reikšmė GSM/UMTS (2G/3G) tinkle reiškia labai silpną signalą.
Raudonos, geltonos ir žalios spalvų skalė (šviesoforo sistema) vizualizuoja išmatuotą gavimo arba siuntimo spartą ir pateikia apytikslį įvertinimą. Tačiau vartotojui reikalinga duomenų perdavimo sparta yra subjektyvi ir visada priklauso nuo naudojamų programų.
Įvertinimo slenksčių reikšmės taikomos nepriklausomai nuo jūsų interneto prieigos technologijos (nesvarbu, ar matavimas atliekamas naudojant WiFi (WLAN), naršyklę, 2G/EDGE, 3G/UMTS/HSPA, 4G/LTE ar 5G/NR išmanųjį telefoną). Spalvos suteikia bendrą indikaciją, ar kokybė yra pakankama daugumai interneto programų. Nėra visuotinai priimtos pakankamo pralaidumo apibrėžties, subjektyvus suvokimas apie reikalingą spartą priklauso nuo naudojamos programos tipo.
Raudonos, geltonos ir žalios spalvų skalė yra nepriklausoma nuo technologijos ir parodo tik išmatuotą duomenų perdavimo spartą. Tačiau labai didelės duomenų perdavimo spartos pasiekiamos tik tam tikromis technologijomis, tokiomis kaip LTE (4G) ar NR (5G). Todėl raudona spalva pažymėtas rezultatas nebūtinai yra blogas, jei vietovėje, kurioje atliekate matavimą, yra tik 2G ryšys. Naudojant tam tikras technologijas (pvz., EDGE interneto prieigą), pasiekti žalios spalvos rezultatą yra neįmanoma.
Matuok.lt parinktos šios slenksčių reikšmes:
Parametras | Tamsi žalia | Žalia | Geltona | Raudona |
Duomenų gavimo sparta | ≥ 100 Mbps | ≥ 10 Mbps | ≥ 5 Mbps | < 5 Mbps |
Duomenų siuntimo sparta | ≥ 50 Mbps | ≥ 5 Mbps | ≥ 2.5 Mbps | < 2.5 Mbps |
Delsa | ≤ 10 ms | ≤ 25 ms | ≤ 75 ms | > 75 ms |
Signalas 2G/3G (GSM/UMTS) | ≥ -75 dBm | ≥ -85 dBm | ≥ -101 dBm | < -101 dBm |
Signalas 4G/5G (LTE/NR) | ≥ -85 dBm | ≥ -95 dBm | ≥ -111 dBm | < -111 dBm |
Signalas WiFi (WLAN) | ≥ -51 dBm | ≥ -61 dBm | ≥ -76 dBm | < -76 dBm |
Matavimas parodo jūsų interneto prieigos kokybės momentinę būseną. Jei matavimo rezultatai skiriasi nuo reklamuojamų spartų, tai nebūtinai reiškia, kad jūsų interneto tiekėjas nevykdo sutartinių įsipareigojimų. Ryšį gali paveikti įvairūs technologiniai veiksniai, pvz., WiFi (WLAN) maršrutizatorius, sistemos konfigūracija ir kt. Interpretuojant matavimo rezultatus, reikia atsižvelgti į tai, kad dauguma tiekėjų reklamose nurodo (gana aukštą) maksimalią spartą, tačiau pagal sutartį dažniausiai garantuojama daug mažesnė duomenų perdavimo sparta. Paprastai duomenų perdavimo sparta paslaugų teikimo sutartyje yra apribota iki tam tikros ribos. Nepaisant spartaus interneto ryšio su matavimo serveriu, gali nutikti taip, kad matavimo serveris arba ryšys su juo yra perkrautas.
Duomenų ryšio sparta paprastai nurodoma Mbps (pvz., 8 Mbps), kuri reiškia megabitus per sekundę. Naudojamos šios perskaičiavimo reikšmės:
- 1 Mbps = 1000 kbps
- 1 kbps = 1000 bps
Matuok.lt tinklapio tikslas nėra sudaryti sparčiausių ir (arba) populiariausių interneto paslaugų tiekėjų reitingą, o suteikti vartotojams išsamią informaciją apie jų turimo interneto ryšio kokybę. Apibendrintą visų matuok.lt tinklapio matavimų rezultatų statistiką, suskirstytą pagal interneto tiekėjus, rasite tinklapio skiltyje statistika.
Taip, kai kurių interneto prieigos planų naudojimas (kas mėnesį) ribojamas iki tam tikro duomenų kiekio. Jei ši apimtis bus viršyta, turėsite sumokėti papildomą mokestį, kaip nustatyta jūsų sutartyje, arba pralaidumas bus labai sumažintas, arba jūsų interneto prieiga bus visiškai užblokuota.
Galima sinchronizuoti kitų įrenginių matavimų rezultatus. Šiuo tikslu vartotojas turi paprašyti sinchronizavimo kodo naudodamas RRT programėlę arba naršyklės matavimą ir įvesti juos kituose įrenginiuose. Tai galite padaryti ir programoje, ir tinklapio skiltyje „Istorija“. Tai reiškia, kad ankstesni matavimo rezultatai gali būti rodomi ir kituose įrenginiuose, jei programėlė pašalinama ar įdiegiama iš naujo arba pakeičiama naršyklė.
Savo rezultatus galima atsisiųsti naršyklės skiltyje „Istorija“ kaip CSV arba Excel failą.
Gali būti, kad kai kurie įrenginiai nerodo mobiliojo tinklo signalo stiprumo informacijos, tokiu atveju programėlė nerodo signalo stiprumo informacijos. Operacinėje sistemoje iOS (iPhone, iPad įrenginiai) ir matavimus atliekant naršyklės programa nėra galimybės įvertinti signalo stiprumo.
Šis matavimas patikrina, ar galimas voice over IP ryšys. Šio matavimo metu imituojamas balso skambutis per IP ir išmatuojami atitinkami kokybės parametrai, tokie kaip delsa, delsos kitimas, paketų sekos tvarka ir paketų praradimas tiek gavimo, tiek siuntimo kryptimi.
Šio matavimo metu turinys atsisiunčiamas iš matavimų serverio ir gautas turinys palyginimas su serveryje esančiu turiniu, naudojant kontrolines sumas. Jei šis matavimas nebuvo sėkmingas, reiškia turinys buvo pakeistas perdavimo metu.
Atliekant šį matavimą, atsiunčiamas interneto tinklapis, kurį sudaro tekstas ir paveikslėliai (ETSI Kepler-website) versija. Tikrinama, ar šią svetainę galima perduoti, kokio dydžio yra gauta svetainė ir kiek laiko užtrunka svetainės atsisiuntimas. Jei svetainės nepavyksta atsisiųsti, dažniausiai taip yra dėl labai lėto interneto ryšio. Kita priežastis gali būti ta, kad naudojama prieiga prie interneto neleidžia pasiekti informacijos svetainių. Perdavimo trukmė yra matas, parodantis, kaip greitai galima atsisiųsti svetainę naudojant įrenginį ir prieigą prie interneto.
Šis matavimas patikrina, ar galimas tiesioginis (nepakeistas) duomenų perdavimas tarp kliento ir matavimų serverio, ar tarpinis serveris (angl. proxy) nepakeičia užklausos. Šio matavimo metu siunčiamos užklausos, kurių paprastai negali tinkamai persiųsti tarpiniai serveriai, todėl galima nustatyti pakeitimus.
Šio matavimo metu patikrinama, ar gerai veikia domeno vardų sistema (DNS), t. y. atliekamas tam tikras skaičius DNS užklausų ir įvertinamas gautas atsakymas.
Šis matavimas patikrina, ar galima užmegzti ryšį per specialius TCP prievadus. Kiekvienas protokolas naudoja tam tikrą prievadą, pvz., 25 prievadas naudojamas apsikeisti el. p. laiškais per SMTP. Jei tam tikras prievadas nepasiekiamas, per šią prieigą negalima naudoti atitinkamomis paslaugos. Įmonės aplinkoje tam tikri prievadai gali būti blokuojami.
Šis matavimas įvertina, ar galima užmegzti ryšį naudojant tam tikrus UDP prievadus. Kiekvienas protokolas naudoja tam tikrą prievadą, pvz., 5060 prievadas naudojamas VoIP (balso telefonijai). Poveikis panašus į užblokuotus TCP prievadus. Jei prievadas yra užblokuotas, per šią prieigą negalima naudotis atitinkama paslauga.
Informacija atnaujinta 2025-02-27