VEIKLOS SRITYS:

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

2024 sausio 29 d.

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai. 2022 metais buvo pašalinta daugiau įrenginių – atitinkamai 14 ir 18 tipų.

Tarp pašalintų įrenginių atsidūrė WiFi stiprintuvas, PMR racija, radijo mikrofonas, radijo bangomis valdomi žaislai, sulčiaspaudė, šaldytuvai su sensoriniu valdymu, LED lemputės ir maitinimo blokai.

Iš viso per metus RRT akredituotoje laboratorijoje buvo išbandyti 54 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 50 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai. 2022 metais buvo išbandyta po 40 tipų paimtų iš rinkos įvairių įrenginių ir aparatų. Papildomai 2023 metais 35 tipų elektriniai ir elektroniniai aparatai buvo išbandyti pagal kitų šalių nacionalinių reguliuotojų arba ekonominės veiklos vykdytojų prašymus. Be to, 21 tipo radijo įrenginys išbandytas pagal teisėsaugos institucijų prašymus – siekiant nustatyti, ar tokie įrenginiai leistini naudoti.

„Atlikę bandymus nustatėme, kad Lietuvos rinkoje paimti 44 proc. radijo ryšio įrenginių ir 44 proc. elektrinių bei elektroninių aparatų neatitiko techninių reglamentų esminių reikalavimų, dėl to pardavėjai galėjo rinktis arba nustatytus trūkumus pašalinti, arba iš rinkos pašalinti pačius gaminius“, – sako Arvydas Giedraitis, RRT Elektromagnetinio suderinamumo skyriaus vedėjas.

Jo teigimu, informacija apie reikalavimų neatitinkančius ir pašalintus iš prekybos gaminius buvo paskelbta Rinkos priežiūros informacinėje ir ryšių sistemoje (ICSMS), kad ir kitose ES šalyse būtų išvengta šių reikalavimų neatitinkančių įrenginių ir aparatų tiekimo į rinką.

Tikrino el. parduotuvėse parduodamus gaminius

2023 metais RRT pirmą kartą atliko radijo ryšio įrenginių ir elektrinių bei elektroninių aparatų, parduodamų elektroninėse parduotuvėse, patikrą.

„Patikrinome 50 tipų gaminių 16-oje elektroninių parduotuvių ir nustatėme, kad 5 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 10 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai (30 proc. gaminių) netenkino techninių reglamentų administracinių reikalavimų. Minėti gaminiai buvo pašalinti iš prekybos“, – pabrėžia A. Giedraitis.

Nuo šių metų planuojama stiprinti elektrinių produktų parduodamų  el. parduotuvėse priežiūrą. Bus tikrinama įrenginių ir aparatų atitiktis techninių reglamentų  reikalavimams, kad vartotojai būtų apsaugoti nuo reikalavimų neatitinkančių gaminių įsigijimo.

Pernai Europos Komisijos įgyvendinimo sprendimu RRT tapo pirmąja paskirtąja Europos Sąjungos radijo ryšio įrenginių bandymų įstaiga.

„Visos Europos Sąjungos šalys gali mūsų akredituotoje laboratorijoje Kaune tikrinti Europos Sąjungos rinkoje parduodamus radijo ryšio įrenginius. 2024 m. šioje laboratorijoje numatoma vykdyti 12-os ES šalių radijo ryšio įrenginių rinkos priežiūros kampanijos bandymus. Europos Komisija taip pat paskyrė 1 mln. eurų sumą RRT papildomai matavimo įrangai įsigyti“, – teigia A. Giedraitis, RRT laboratorijos vadovas.

Informacija atnaujinta 2024-01-29