VEIKLOS SRITYS:

RRT: pradeda veikti dar viena priemonė sukčiams el. erdvėje pažaboti

2023 birželio 29 d.

Nuo liepos 1 d. mobiliojo ryšio operatoriai privalės persiųsti tik tokias vardines trumpąsias žinutes, kurios atitinka siuntėjų nurodytus identifikacinius požymius. Tai – viena iš priemonių, kurias pasiūlė Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), siekdama pažaboti sukčiavimų elektroninėje erdvėje skaičių.

„Taikydami siuntėjo identifikavimo priemones operatoriai reikšmingai sumažins sukčių galimybes apsimesti Lietuvos valstybės institucijomis, bankais, pašto kurjeriais ir kitais populiariais paslaugų teikėjais, kurie dažnai vartotojams siunčia informaciją pasitelkdami SMS“, – aiškina Darius Kuliešius, RRT pirmininko pavaduotojas.

Be to, gavę informaciją apie sukčiavimo atvejus ar kitus saugumo incidentus, susijusius su vardinių trumpųjų žinučių siuntimu, operatoriai privalės nedelsiant nutraukti tokių trumpųjų žinučių persiuntimą.

„Šiuo atveju labai svarbu, kad institucijos ir verslai, kurių vardu sukčiai bando siųsti apgaulingas vardines žinutes, informuotų operatorius, nurodydami savo identifikacinius požymius. Požymių neatitinkančios žinutės negalės pasiekti gavėjų“, – pabrėžia D. Kuliešius.

Jis taip pat primena, kad nuo birželio 15 dienos interneto paslaugų tiekėjai yra įpareigoti blokuoti prieigą prie žalingų interneto resursų, kurių registrą sudaro Nacionalinio kibernetinio saugumo centras.

Pasak D. Kuliešiaus, daugėjant sukčiavimo atvejų, operatoriai, institucijos bei verslai turi prisiimti atsakomybę ir apsaugoti savo paslaugų vartotojus. Šiuo metu vienas populiariausių SMS sukčiavimo būdų yra vardinė SMS žinutė, kurioje yra suklastotas siuntėjas, ir raginimas atidaryti SMS žinutėje nuorodą ir prisijungti prie toje nuorodoje nurodyto tinklapio.

„Visus raginame operatyviai informuoti Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą apie gautas įtartinas žinutes ir nuorodas elektroniniu paštu: [email protected]. Operatyvumas yra svarbus, kad NKSC patikrinę praneštus atvejus kuo greičiau įtrauktų nuorodas į registrą ir juo automatiškai pasidalintų su interneto paslaugų tiekėjais. Tokiu būdu net ir laikinai atsargumą praradęs ir nuorodą paspaudęs vartotojas bus apsaugotas, apgaulingas interneto tinklalapis nebus pasiekiamas“, – aiškina D. Kuliešius, RRT tarybos narys.

Informacija atnaujinta 2023-06-29